CEL ZABIEGU :

Odtworzenie piersi po amputacji (np. z przyczyn onkologicznych) lub z powodu wrodzonych wad piersi (brak, niedorozwój, brak brodawki z otoczką)

TECHNIKI OPERACYJNE :

Znieczulenie: zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg wykonujemy w czasie lub co najmniej 6 miesięcy po amputacji. Zabieg wykonujemy z użyciem ekspanderów (urządzeń stopniowo rozciągających tkanki) i implantów silikonowych. W przypadku dużych rozmiarów drugiej piersi przeprowadzamy dodatkowo zabieg jej redukcji. Można podjąć również próbę rekonstrukcji otoczki i brodawki, ale dobry efekt kosmetyczny daje technika trwałego tatuażu.

Czas stosowania ekspanderów zależy od oczekiwanego stopnia rozciągnięcia tkanek, zwykle trwa to kilka do kilkanaście tygodni.

OPIEKA POOPERACYJNA:

Biustonosz + bandaż elastyczny lub specjalne wdzianko.
Sen na plecach lub boku przez co najmniej 1 miesiąc.
W przypadku protezy umieszczonej pod mięśniem piersiowym większym występują duże dolegliwości bólowe, wynikające z odwarstwiania mięśni, które wymagają zażywania leków przeciwbólowych. Dla większego bezpieczeństwa pacjentka pozostaje w szpitalu przez okres 2 dni po zabiegu (minimalizacja powikłań, walka z bólem).

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Zabieg trwa 1-1,5 godziny i obarczony jest niewielkim ryzykiem. Jak w przypadku innych ingerencji chirurgicznych możliwe jest krwawienie, powstanie krwiaków i zakażenia wokół protezy lub rany operacyjnej. Powikłania pojawiają się relatywnie rzadko i są stosunkowo niegroźne. Infekcje leczone mogą być antybiotykami, możliwe jest także usunięcie protezy i implantacja nowej po opanowaniu zakażenia. Ponieważ proteza jest ciałem obcym zdarza się otorbienie protezy torebką z tkanki łącznej. Takie powikłanie wymaga chirurgicznego usunięcia torebki.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 doby.

CZAS REKONWALESCENCJI:

Pacjentkę obowiązuje zakaz unoszenia ramion przez okres 6-8 tygodni oraz uprawianie sportów (pływanie, aerobik, siłownia) przez okres 3 miesięcy. Niewskazana jest także ciężka praca fizyczna. Ostateczny efekt pracy chirurga obserwujemy dopiero po kilku tygodniach. Powrót do normalnych zajęć po 7-10 dniach.

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU:

Zabieg najlepiej wykonać w drugim tygodniu cyklu, 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, najlepiej po urodzeniu ostatniego planowanego dziecka. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić palenie papierosów oraz odstawić wszystkie leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, NLPZ, preparaty witaminowe). Ogólnie dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych są zasadniczym warunkiem przeprowadzenia zabiegu. Labilność emocjonalna i brak konkretnych oczekiwań (lub wygórowane) odnośnie do ostatecznego efektu zabiegu mogą być przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.

WYMAGANE BADANIA :

  • EKG,
  • RTG. Klatki piersiowej
  • Morfologia, grupa krwi,
  • INR, APTT – parametry krzepnięcia krwi,
  • HbS, HCV.

PRPRZECIWWSKAZANIA :

Zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane ciśnienie, niewyrównana cukrzyca, infekcje okolicy operowanej stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu. Złe warunki anatomiczne (brak pokrycia protezy).

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku, do zabiegów estetycznych należy doliczyć 23% VAT.